• Home
  • /Artykuły
  • /Jak mądrze wybrać fotografa na ślub i wesele?

Jak mądrze wybrać fotografa na ślub i wesele?

fotografia

Dla większości osób taki wybór nie jest prostą sprawą, bowiem firm zajmujących się fotografią jest mnóstwo, a rozbierzność cenowa bardzo duża.

Na samym starcie starajcie się pominąć pewne kryteria, którymi kierują się wszyscy. Są nimi wygląd osób, miejsc, ich wystrój, wszystkie te rzeczy, na które fotograf nie miał wpływu podczas swojej pracy, a dzięki którym oceniliście zdjęcie jako lepsze od innych.

W mojej pracy ciągle spotykam się z osobami, które fotografią zajmują się profesjonalnie. Dzięki stałym kontaktom (prywatnym i zawodowym) mogę śledzić rozwój tej branży, zagadnienia techniczne i wiele innych aspektów, o których mowa w tym artykule.

Aby najlepiej ocenić jakość usług fotograficznych, zwróćcie uwagę na następujące czynniki:

1. Emocje w fotografiach.
    Każdy fotograf szuka chwil pełnych wzruszeń, uśmiechów, radości. Ślub i wesele obfituje w takie momenty, a sprawą najważniejszą dla obsługi medialnej jest ich uwiecznienie. Szukajcie więc w fotografiach wielu pozytywnych i naturalnych emocji. Umiejętność znalezienia się w odpowiednim czasie i miejscu, szybkość w działaniu,  umiejętność przewidywania zdarzeń nabywa się latami. To jedne z najważniejszych cech świetnego fotografa. 

2. Styl pracy.
    Różni fotografowie w różny sposób pracują ze swoimi klientami. Jedni preferują zdjęcia pozowane, podchodząc do swojej pracy bardzo szablonowo np. Jose Villa. Inni bazują na naturalnych emocjach podczas sesji zdjęciowej, nie ingerują w zachowanie  Młodej Pary, licząc na wychwycenie ulotnych chwil. Nie napiszę, który sposób jest lepszy, bo takiego nie ma. Wszystko zależy od kontaktu i relacji, jakie fotograf ma z Młodą Parą. Jeśli dobrze się poznali i polubili, jeśli fotograf potrafi sprawić, aby traktowali sesję zdjęciową jako formę zabawy, taka sesja z pewnością będzie należała do udanych.

3. Zaangażowanie.
    Zalecam zwrócenie szczególnej uwagi na wszelkie inicjatywy fotografa wykraczające poza treść umowy, prowadzące do tworzenia jeszcze lepszej pracy. Jak odpowiada na Wasze pytania, ile czasu im poświęca, czy i w jakim stopniu angażuje się w doradzanie Wam – jak się przygotować, na co zwrócić uwagę, aby zdjęcia wyszły najlepiej. Uwierzcie mi, tych rzeczy jest naprawdę dużo i nie każdemu chce się o nich opowiadać. Przeszukajcie stronę i bloga w poszukiwaniu takich wskazówek. Jeśli ich nie znajdziecie, nie oznacza to, że fotograf nie będzie skory do takiego dialogu. Wiele powinna wyjaśnić bezpośrednia rozmowa podczas pierwszego spotkania.

4. Obróbka zdjęć.
    Większość fotografów ma pewien charakterystyczny styl, nierzadko rozpoznawalny, do którego dąży poprzez ustawienia względem światła, kadrowanie, grę planów, regulację kontrastu, kolorystyki, ekspozycji itd. Pod tym kątem, pownniście wybrać osobę, która nie przesadza z ilością poprawek w postprodukcji i jednocześnie trafia w Wasze gusta. Nie sugierujcie się zbytnio tym, na co Wasi znajomi zwrócili uwagę przy wyborze fotografa. W kwestii wyboru osoby, która ma za zadanie uwiecznić jedyny taki dzień Waszego życia, to Wy macie decydujący głos, nie przyjaciele, czy znajomi. Warto trochę poszukać, by odkryć styl, z którym się identyfikujecie. Obróbka zdjęć powinna być prawie niewidoczna, jest w pewnym sensie wykończeniem, podpisem artysty.

5. Sprzęt fotografa.
    Jeśli nie znacie się na lustrzankach, obiektywach, lampach błyskowych, blendach to nie ma sensu poruszać tego tematu. Stanowczo odradzam wszystkim pytanie o te sprawy przy pierwszym kontakcie telefonicznym, bowiem fotograf może pomylić Was z konkurencją i nie podejmie dalszej rozmowy, a oferta cenowa, o którą zazwyczaj pytacie przy pierwszym kontakcie jest przeznaczona tylko dla potencjalnych klientów.
    Wracając do głównego wątku – to, jaki sprzęt jest używany nie jest istotne. Interesować Was powinien finalny efekt. Mało kto wie, że jedni z najlepszych fotografów na świecie korzystają ze sprzętu analogowego, który jest kilkukrotnie tańszy od topowych lustrzanek cyfrowych. Najważniejsza więc, jak się okazuje, jest praktyczna wiedza na temat obsługi i możliwości drzemiących w danym aparacie. Dlatego, zamiast szukać informacji na temat sprzętu, jakim posługuje się fotograf, skupcie swoje zainteresowanie wokół samych zdjęć.

6. Doświadczenie zawodowe.
    Jak już raz wspomniałem, najwięcej wartości ma wiedza praktyczna. Szkoła i kursy z pewnością przygotują przyszłego fotografa, lecz najważniejsza jest sama praktyka i umiejętność wyciągania trafnych wniosków, dążenie do tworzenia jeszcze lepszych prac, rozwoju w kierunku ciekawszej kompozycji, budowania lepszych relacji z klientami, efektywniejszego wychwycania wzruszających momentów, subtelniejszej obróbki zdjęć.
    Jeśli planujecie ślub z dużym wyprzedzeniem, polecam przeanalizować kilka pierwszych i kilka ostatnich prac na blogu. Jeśli zauważycie postęp, to możecie oczekiwać w przyszłości jeszcze lepszej pracy. Niewykluczone, że za jakiś czas, cena za usługę danego fotografa też adekwatnie wzrośnie.
    Warto się dowiedzieć, czy doświadczenie zawodowe interesującego Was fotografa liczy się w miesiącach czy w latach. Możemy sprawdzić daty wpisów na blogu, katalogów i portali ślubnych lub od znajomych, którym wykonał usługę.

    Warto też zapytać, czy fotograf ma ważne upoważnienie do robienia zdjęć w obiektach sakralnych.

7. Polecenia.
    Prawda jest taka, że każdy fotograf jest polecany. Są to polecenia z branży, od klientów, znajomych, rodziny, osób które uczestniczyły w zabawie weselnej. Czy to znaczy, że każdy jest wart Waszego wyboru? 

    Osobiście polecam fotografów, z którymi współpraca była miło spędzonym czasem, którzy nawiązują świetne relacje z klientami, których estetyka prac przekonuje mnie osobiście i których na 100 % chciałbym widzieć na własnym weselu.
    Zalecam sprawdzenie opinii i komentarzy na stronie www, blogu, facebooku i przeanalizowaniu ich pod kątem naturalności.  Negatywny komentarz będzie raczej długi i obfitujący w detale, opublikowany na portalu ślubnym lub katalogu z opiniami. Jeśli takie znajdziecie, weźcie pod uwagę to, że zostawić go mógł ktoś z „życzliwej” konkurencji lub klient, który miał błędne wyobrażenie na temat wykonanej dla niego usługi.

    Z dużym dystansem podchodziłbym do opinii na forach ślubnych. W tych miejscach oficjalnie najwięcej szumu robią sami usługodawcy podszywający się często pod klientów. Wiarygodne posty są z reguły od osób niezwiązanych z branżą ślubną, mające dużą ilość postów i polecają tylko na priv. 

    Czasem na portalach ślubnych publiowane są top listy najlepszych fotografów. Takie publikacje zazwyczaj kosztują, a są to Wasze pieniądze. Dlatego radzę nie zwracać uwagi na reklamy i samodzielnie przejrzeć strony internetowe fotografów oraz indywidualnie ocenić i stworzyć swoja własną top listę fotografów, których bierzecie pod uwagę. Pamiętajcie, że w większości przypadków, to nie wysoka jakość prac, lecz dobry marketing sprzedaje usługi.

8. Cena usługi.
    Rozbieżność cenowa w temacie fotografii ślubnej jest bardzo wysoka. Za usługi fotografa ślubnego zapłacicie od kilkuset do kilkutysięcy złotych. Wszystko zależy od:

– kosztów jakie ponosi fotograf w związku ze swoją działalnością gospodarczą m.in. ZUS, podatki, księgowa, kasa fiskalna,
– klasy sprzętu, na którym pracuje. Średnio co 3 lata aparaty są wymieniane. Baterie do pro lustrzanek też niemało kosztują, a po kilku latach tracą swoją pojemność, cała reszta sprzętu też się zużywa i psuje. Co ok. 5 lat wymagana jest zmiana komputera na nowy, a co rok kupowany jest nowy dysk twardy w celach archiwizacji danych
– koszty reklamy (reklama w google adwords, na facebooku, w prasie, portalach ślubnych, koszty utrzymania domeny, serwera, koszty pozycjonowania i modernizacji strony)
– koszty własne (wszelkie rachunki, z którymi wszyscy mamy do czynienia)

    Biorąc pod uwagę te wszystkie sprawy, nakład pracy podczas wesela jak i po, odpowiedzialność ponoszoną przez fotografa, myślę, że cena końcowa usługi łącznie z ciekawą i nietuzinkową fotoksiążką powinna wynosić ok. 5000zł. Niestety, wysoka konkurencyjność wśród firm fotograficznych sprawia, że wyceniają one swoje usługi w granicach 2000zł do 3000zł.
    Zwróćcie uwagę na to, czy fotograf zdobył jakiekolwiek nagrody lub czy reklamuje się w ekskluzywnych miejscach. Prestige jest w cenie i potrafi ją zmienić nawet o kilka tysięcy złotych, więc jeśli zależy Wam na relatywnie niższej cenie usługi, miejcie to na uwadze. 

    Większość klientów w naszym kraju skupia się najpierw na cenie, co w moim przekonaniu jest dużym błędem. Warto wybrać co najmniej 3 usługodawców najpierw pod kątem jakości prac i opinii, dopiero na końcu porównywać ich oferty cenowe.
    Oferta cenowa, którą przedstawia zainteresowanym usługodawca, powinna być bardzo szczegółowa, a jednocześnie czytelna. Powinna zawierać wyczerpujące informacje na temat tego, co wchodzi w skład pakietu, cen i warunków wykonania usługi.

9. Pierwsze spotkanie.
    Jeśli wybraliście już profesjonalistę, któremu chcecie powierzyć zadanie utrwalenia najważniejszego dnia w waszym życiu, umówiliście się z nim na spotkanie i prezentację swoich prac, powinniście zwrócić uwagę na:
– sposób prezentowania swoich umiejętności.
    Na tym etapie dowiecie się najwięcej. Sposób wyrażania, umiejętność słuchania, skupienie wokół głównego tematu wiele powie o danej osobie. Jeśli już po 20-30 minutach rozmowy, instynktownie poczujecie, że zależy Wam na tych samych rzeczach, to znaczy że dobrze trafiliście.
– negocjacje.
    Zdrowe negocjacje, to takie, w których usługodawca opuszcza cenę z konkretnych powodów. Np. rezygnacja z fotoalbumu lub zmniejszenie liczby godzin pracy. Najlepsi z branży nie opuszczają ceny w sezonie na bardzo oblegane terminy. Jeśli liczycie na upusty cenowe bez pokrycia, liczcie się z tym, że Wasz materiał nie będzie traktowany poważnie w procesie obróbki zdjęć i albumu. Możecie zakładać, że jakość wykonanej pracy będzie adekwatna do wynegocjowanej ceny. Dlatego każdy, kto poważnie traktuje swoje zajęcie nie będzie oferował zniżek typu „last minute” lub oferował bonów na targach ślubnych „30% gratis jeśli podpiszcie umowę tu i teraz”. Osobom, które liczą na niższą cenę, wielu fotografów idzie na rękę, jeśli ślub odbywa się między październikiem a kwietniem, czyli poza sezonem.
– podpisanie umowy.
    Nigdy nie podpisujcie umowy, jeśli poczujecie, że jej podpisanie jest w jakikolwiek sposób wymuszane na Was. Takie osoby omijajcie szerokim łukiem. Warto przeczytać umowę ze zrozumieniem zanim ją podpiszecie. Zadajcie pytania jeśli czegoś nie rozumiecie. Spokojnie i bez pośpiechu, macie na to tyle czasu, ile tylko chcecie. Warto zapytać, czy poza kosztem wpisanym w umowie musicie się liczyć z innymi kosztami. np: koszty dojazdu, noclegu, dodatkowe godziny pracy. Poruszcie sprawę publikacji swoich wizerunków. Umowa powinna regulować te sprawy. Zapytajcie czy osoba, z którą rozmawiacie, to ta sama, która będzie pracować na weselu. To ważne, gdyż często się zdarza, że w dzień ślubu pojawia się ktoś zupełnie Wam obcy. Umowa powinna określać czas pracy fotografa, miejsca, w których będzie robił zdjęcia oraz minimalną ilość dostarczonych zdjęć.

10. Podsumowanie.

    Wysoka jakość zdjęć pełnych pozytywnych emocji, bogate portfolio, dodatkowe zaangażowanie, wiarygodne polecenia, umiejętność nawiązania pozytywnych relacji- to najważniejsze rzeczy, na których powinniście się skupić.

    Wybór „najlepszego z najlepszych” nie zagwarantuje tego, że dana osoba sprawdzi się na Waszym weselu. Usługodawca w pewnym sensie musi „pasować” do Was, musicie nadawać na tych samych falach, dlatego bardzo ważny jest kontakt osobisty, zanim podpiszecie umowę. Poznanie się zwiększy zaufanie obu ze stron, co będzie prowadziło do zwiększenia Waszego zadowolenia z wykonanej usługi.

 

Jeśli szukacie natchnienia w poszukiwaniu odpowiedniego dla Was stylu, polecam rankingi najlepszych zdjęć ślubnych:
2010r. 2011r. 2012r. 2013r. 2014r. 

A także stowarzyszenia fotografów ślubnych:

Świat:
http://www.wpja.com/pl/
http://www.agwpja.com
http://www.ispwp.com
http://www.wppionline.com/index.shtml
http://www.bestofweddingphotography.com

Polska:
http://www.psfs.pl
http://www.zpfs.org.pl

Autor: Andrzej Gałązka – założyciel www.msvideo.pl

Opublikowano: 18 Mar 2015 o 17:45

5 thoughts on “Jak mądrze wybrać fotografa na ślub i wesele?

  1. To prawda, ze poza pieknym portfolio warto zebysmy sie z fotografem dogadali. Mila wspolpraca to moim zdaniem bardzo istotna w przypadku zdjec slubnych. Ja po rozmowie z Bartkiem -Smok Studio- wiedzialam, ze bede miec takie zdjecia jakie sobie wymarzylam i sie nie zawiodlam. Bartek wykonal swietna robote i na takie zdjecia z przyjemnoscia bede patrzec nawet po wielu latach.

  2. Doskonale napisane! Ważne jest także o czym nie pisaliście państwo. Otóż wyczuć, czy zaistnieje chęć dobrej atmosfery i współpracy fotografa z państwo młodych. Tylko to pozwoli na realizacje wcześniej ustalone cele jakie wybrali sobie państwo młodzi w kwestii przyszłych zdjęć.

  3. Super blog i poradnik jak na prawdę powinniśmy wybierać swojego fotografa ślubnego. Ja na Podkarpaciu szukając strasznie długo się męczyłam z tym tematem, ale finalnie wszystko się udało. Pozdrawiam

    • Dziękuję za komentarz i miłe słowa 🙂
      Temat wyboru usługodawców z branży ślubnej nie jest łatwy, gdyż klienci nie mają żadnego doświadczenia w tym temacie. Jednak warto się do tego dobrze przygotować, bowiem dzień slubu i wesela jest jedynym w swoim rodzaju i nie da się go powtórzyć!

  4. Super napisane, w skrócie to co najważniejsze ;)! Warto zaznaczyć wybór fotografa na ślub i wesele wymaga nie tylko zapoznanie się z tematem, ale dzięki temu wpisowi, w końcu uda mi się znaleźć swojego fotografa na Śląsku. Trzymajcie kciuki ;).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.