• Home
  • /Artykuły
  • /Wszystkie wskazówki, dzięki którym mądrze udekorujecie światłem swoje wesele

Wszystkie wskazówki, dzięki którym mądrze udekorujecie światłem swoje wesele

zabawa weselna

Chcecie otrzymać film i zdjęcia najwyższej jakości?

Wyglądać najkorzystniej i najlepiej jak tylko to możliwe?

Stworzyć nastrój, który pomoże zbliżyć do siebie Wasze rodziny?

Ten artykuł jest właśnie dla Was!

 

Najlepsza osoba do tego zadania.

     Wielu z Was pewnie zastanawiało się już, w jaki sposób ciekawie i oryginalnie udekorować salę weselną. Coraz bardziej popularne dekorowanie światłem z pewnością będzie dobrym pomysłem, jeśli podejdziemy do tematu z głową. „Udekorować”, jak podaje Słownik języka polskiego, oznacza „ozdobić, przystroić”. Nie zalewamy więc światłem naszej pięknej sali weselnej, zwłaszcza, jeśli nie posiadamy w tej kwestii doświadczenia. Najlepiej będzie, jeśli zaufamy firmie dekoratorskiej, współpracującej z zespołem projektantów i florystów, która ma już pewną wizję wyglądu sali, do realizacji której dąży. Jeśli jednak wybierzemy firmę zajmującą się tylko dekorowaniem światłem, powinna ona skonsultować się z zatrudnionym przez Was dekoratorem, a następnie z obsługą foto i wideo, aby upewnić się, że nikt nie będzie miał zastrzeżeń, co do ustawień świateł.  Niestety wiele osób niezwiązanych z tematem dekoracji i aranżacji wnętrz podejmuje się takiego wyzwania, często psując efekt, do którego dążył dekorator.

 

Moda, trendy, kierunek.

     Każda młoda para pragnie, aby ich wesele było wydarzeniem wyjątkowym. Jednym z pomysłów okazuje się wypełnienie sali weselnej silnym, led-owym światłem barwy niebieskiej lub magenty. Po wpisaniu w google hasła „dekorowanie światłem” i przejściu na: grafika, pojawi nam się wiele takich przykładów. Jednak kiedy wpiszemy: „wedding light decoration” zauważymy że ilość obrazów niebieskich i magentowych znacznie zmalała. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, pomysł na takie oświetlenie nie jest nowy, był już wcześniej realizowany w różnych krajach anglojęzycznych. Wiele firm zdało sobie sprawę, że ciągłe oświetlanie sali tymi samymi barwami sprawia, że taki pomysł traci na swojej wyjątkowości.

 

Dlaczego nie powinniście tak oświetlać sali? 

     Oświetlenie sali na niebiesko- żółto stworzy ekstremalny kontrast w temperaturze barwowej. Nie polecam takiego ustawienia świateł, gdyż jest to nieprzychylne ustawienie dla lustrzanek i kamer, które są wyczulone na intensywne i przeciwległe w palecie kolory. Takie ustwawienie może stworzyć nienaturalny, nieatrakcyjny efekt przycięcia koloru, lub inne problemy: LINK1  LINK2  LINK3  LINK4  LINK5

     Niestety, wiele firm zajmujących się wizualnym uwiecznianiem wydarzeń na filmie, ciągle zmuszanych jest do doświetlania sceny za pomocą lamp o dużej mocy. Kiedyś powodem była ograniczona czułość kamer, a dzisiaj są nim intensywne, przeciwległe w palecie kolory. Takie oświetlenie tworzy „twarde” kontrasty widoczne szczególnie na twarzach osób uczestniczących w zabawie, w pewien sposób dodaje im to lat, żeby nie napisać „postarza”. Jeśli chcecie wyglądać korzystniej, oświetlajcie salę rozproszonym, miękkim światłem.

     Zalanie sali kolorami spowoduje, że zamaskujemy wszystkie naturalne barwy pomieszczenia, jego wystroju. Zalanie niebieskim z kolei stworzy chłodny i sztuczny klimat, który nie pasuje do idei integracji i zabawy. Sala, którą sobie wybraliście z pewnością przypadła Wam do gustu i wszelkie drastyczne poprawki jej wyglądu raczej nie powinny mieć miejsca.

     Wiele kobiet, specjalnie na tę okazję, długo wybiera piękne i gustowne kreacje, wydając przy tym często wcale niemałe pieniądze. Cała ta kolorystyka, wszystkie  jasne pastele poznikają w takim oświetleniu! Prawdziwe piękno leży w detalach, szczegółach, kolorach, które harmonijnie ze sobą współgrają tworząc zamierzony efekt. Dlaczego tego nie pokazać?

     Wesele jest okazją do lepszego poznania się obu rodzin Pary Młodej. Wszyscy chcemy, aby takie zbliżenie przebiegało pomyślnie i robimy w tym kierunku wszystko co możliwe. Oświetlenie sali też będzie miało na to pewien wpływ. Dlaczego? Oświetlenie białym kolorem jest najlepsze, dlatego że biały jest najbardziej neutralną barwą, nie wywołującą niepotrzebnych skojarzeń, emocji. No, chyba że chcemy poczuć się jak w znanej kreskówce, wtedy możemy oświetlić siebie i innych na niebiesko 😉

 

Jakie będzie idealne ustawienie świateł?

     Przede wszystkim dopasowane do koloru przewodniego Waszego wystroju. Biorąc to pod uwagę, idealnie będzie jeśli salę oświetlimy rozproszonym, jednolitym światłem barwy białej, a ściany i sufit do 30% odcieniami koloru przewodniego, efektami. To sprawi że kolory łagodnie wymieszają się z oświetlonymi na biało miejscami i powstaną ich jasne, pastelowe odcienie.  Właśnie takie gradacje barw uważane są za najbardziej atrakcyjne wizualnie. Świetnym tego przykładem były warunki oświetleniowe podczas zabawy weselnej Doroty i Bartka.

 
 „Zawsze jak mnie całujesz, włączasz różowe światło. Dlaczego?”

Stanisław Bareja „Miś”

     Jeśli jednak decydujemy się na wypełnienie sali jednym kolorem, zdecydowanie polecam odcienie różu i magenty. Dlaczego? Bo są to kolory najbliższe kolorom skóry. A właśnie na prawidłowym jej odwzorowaniu najbardziej zależy obsłudze foto i wideo. Dodatkowo, przy umiejętnej obsłudze lustrzanki będziemy w stanie uzyskać ciekawy wizualnie efekt. Dodam że fotograf ma dużo łatwiejsze zadanie niż kamerzysta filmujący w świetle zastanym, gdyż korzysta z lampy błyskowej, która doświetla scenę na ułamek sekundy.

 

 

Podsumowanie.

     Intensywne, niebieskie światło (szczególnie mieszające się z żółtym i białym) jest często zmorą dla filmowców i niektórych fotografów pracujących w świetle zastanym. Istnieje wiele rozwiązań dla tych i innych, trudnych sytuacji oświetleniowych, lecz niestety, nie wszyscy potrafią sobie radzić z takimi warunkami. Niewątpliwie, najlepszym sposobem jest wzajemna współpraca całej obsługi zabawy weselnej. Wcześniejsze przygotowanie, sprawdzenie czy praca jednych nie będzie wpływać negatywnie na pracę innych w jakikolwiek sposób. Porozumienie w tym temacie powinno być osiągnięte odpowiednio wcześniej, po to, aby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek.

Autor: Andrzej Gałązka – założyciel www.msvideo.pl

Opublikowano: 28 Sty 2015 o 16:42

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.