Lustrzanka czy kamera ?

Poniższy artykuł opiera się na moich własnych doświadczeniach. To mój subiektywny punkt widzenia na kwestie związane z używaniem lustrzanki i kamery w reportażu ślubnym.

     Z pewnością każda Młoda Para w ostatnich latach zwróciła uwagę na rodzaj sprzętu używanego przez firmy zajmujące się wideofilmowaniem. Jeszcze kilka lat temu większość usługobiorców, a także usługodawców z pewnym zdziwieniem i niedowierzaniem obserwowała rozwój i wprowadzanie lustrzanek do profesjonalnego użycia w filmowaniu. Coraz częściej DSLR-y wykorzystywane były w produkcjach filmowaych i reklamie przez zespoły wysoko wykwalifikowanych osób. Dzisiaj wiele seriali telewizyjnych i reklam standardowo filmowanych jest już lustrzankami. Dlaczego? Kolokwialnie pisząc- gdyż obraz z lustrzanki jest ładniejszy.

Przecież lustrzanka służy do robienia zdjęć…

     Tak, ale teraz prawie każda z nich ma możliwość filmowania i robi to lepiej lub gorzej. Cena sprzętu jest zazwyczaj adekwatna do jakości, jaką generuje.

     Wiele firm oferujących usługi nagrywania wideo nie zdecydowała się na wprowadzenie lustrzanek do użycia ze względu na wiele trudności, jakie się wiążą z taką „przesiadką”. Sam kiedyś filmowałem kamerą i pamiętam jak to było rejestrować pierwsze śluby aparatem fotograficznym. Pierwszy teledsysk ślubny wykonany w całości lustrzanką. Co ciekawe, wnioski jakie wyciągnąłem po wypaleniu płyty były inne od moich wcześniejszych obaw i wyobrażeń. Od tamtego czasu ani myślę wracać do kamery.

     Kolejne prace utrwaliły mnie w tym przekonaniu. Sprzęt, tak jak każdy, ma swoje wady i zalety. Poniżej skupiam się na sprawach najbardziej istotnych w jego wykorzystaniu w reportażu ślubnym. Porównanie dotyczy podobnego przedziału cenowego kamer i lustrzanek.

Kamera: zalety względem lustrzanki.

1. Wysoki zakres ogniskowych oferowanych przez kamerę jest niewątpliwie plusem. Filmując kamerą miałem możliwość rejestracji portretowego ujęcia osoby oddalonej nawet o kilkanaście metrów! Dawało to pewien komfort w pracy, szczególnie w kościołach, gdzie należy zostać jak najbardziej „w cieniu”. Duże możliwości zbliżeń przydawały się także podczas filmowania zabawy weselnej. Obiektyw mojej kamery oferował 20x zbliżenie. W obiektywach pełnoklatkowych lustrzanek zakres ten jest ok. 5-7 razy mniejszy.

2. W przypadku trybu zapisów wideo i rozdzielczości obrazu kamera nieco wygrywa. Ogólna rozdzielczość jest trochę wyższa, a tryby zapisu z przeplotem dają możliwość super płynnego wyświetlania obrazu na każdym telewizorze i korzystanie z takich efektów jak płynne spowolnienie obrazu, które może być realizowane w post produkcji, niezależnie od wcześniejszych ustawień kamery. Lustrzanką też da się to zrobić, ale nie jest to takie łatwe jak w przypadku kamery wideo.

3. Kamera oferowała więcej funkcji, które pozwalały na lepszą kontrolę nad ustawieniami. Opcje takie jak histogram czy peaking w kamerach profesjonalnych są standardem. Podczas nagrywania, na podglądzie LCD widać było więcej informacji o aktualnych ustawieniach, co było bardzo pomocne.

4. Czas pojedyńczego nagrania w kamerze nie jest limitowany. Kamery nie ograniczają czasu nagrywania pojedynczego ujęcia. Lustrzanki mają ten limit i jest to maksymalnie 29,59min. w jednym ujęciu. Niektóre DSLR-y mają ten czas bardziej ograniczony.

5. W kamerach jest wykorzystywana technologia ciągłego autofocusa. Co to oznacza? To, że nie zależnie od sytuacji, kamerzysta nie musi się skupiać nad obsługą pierścienia ostrzenia. Swoją uwagę może skupić na czymś innym. Automatyka autofocusa nie zawsze pracuje tak, jak by tego chciał operator kamery, przez co nie zawsze jest wykorzystywana i czasem nawet potrafiła się pogubić. Z tego powodu, zacząłem doceniać w lustrzance manualne ustawianie ostrości. Utrudniło to nieco pracę, ale zapobiegało nieporozumieniom powodowanym przez automatykę, która nie zawsze wie, co chce osiągnąć operator. Wielu kamerzystów bało się braku funkcji ciągłego autofocusa w lustrzankach. Jak widać nie taki diabeł starszny…

6. W konstrukcjach wielu kamerach stosuje się filtry neutralnie szare, które można wykorzystać w każdej chwili w słonecznej pogodzie. Pozwalają one na odcięcie większej ilości światła i zmniejszenie wartości przysłony tworząc większą głębię i płynność ruchów w obrazie. Lustrzanki tego nie mają i filtry trzeba nakręcać na obiektywy. W ciemniejszych warunkach trzeba je ściągać gdyż przeszkadzają, to czyni pracę mniej ergonomiczną w stosunku do kamery.

Lustrzanka: zalety względem kamery.

1. Lustrzanki zapisują dużo większy zakres tonalny kolorów. Paleta jest pełna, kompletna. Co się z tym wiąże? Kolory są przede wszystkim bogate, miłe dla oka. Więcej kolorów oznacza większe możliwości ich manipulacji tworząc ciekawe efekty lub lekko korygując niekorzystne warunki oświetleniowe.

2. Dużo większa głębia obrazu działa na korzyść lustrzanki. Oglądając film mamy wrażenie, że jesteśmy blisko, w środku akcji. Duże możliwości rozmycia planów tworzą obraz ciekawszym, bardziej filmowym, obraz jest wieloplanowy, w pewnym sensie trójwymiarowy.

3. Wysoka czułość. Sensor lustrzanek jest dużo większy, przez co „łapie” więcej światła. Do tego za zwyczaj bardziej zaawansowana elektronika lepiej koryguje szumy pojawiające się w ciemnych pomieszczeniach. Większe możliwości filmowania w trudnych warunkach oświetleniowych, w reportażu to duża zaleta, obok której nie sposób przejść obojętnie.

4. Różnorodność w doborze obiektywów. Do DSLR podepniemy prawie każdy obiektyw. Jeśli nie dedykowany, to z przejściówką. To otwiera drogę do korzystania z super szerokokątnych obiektywów, obiektywów stało ogniskowych o wysokiej jasności, dedykowanych do macro, czy też korzystanie ze szkieł typu tilt-shift (przesunięcie perspektywy).

5. Obsługa manualna lustrzanki jest szybsza i bardziej intuicyjna. Przyciski są świetnie rozmieszczone, wyraźnie wyczuwalne i jest ich średnio 2x mniej od tych na kamerze. Kamera ma ich zdecydowanie więcej, rozmieszczone są w wielu miejscach i czasem ciężko je szybko odnaleźć, co odwraca uwagę kamerzysty.

6. Mniejszy ciężar lustrzanki. Kamery są 2- 3x cięższe od lustrzanek, co w reportażu często ogranicza. Niska waga była, jest i będzie domeną sprzętu reporterskiego.

7. Zabezpieczenia pogodowe w profesjonalnych lustrzankach są standardem. Jednolita obudowa i system specjalnych uszczelek sprawia, że nie straszny im żaden deszcz. Do kamer potrzeba specjalnego pokrowca lub parasola, co nie wskazuje na dobrą ergonomię.

Nie bez powodu coraz więcej firm wybiera DSLR ze względu na to, co można nimi osiągnąć. A jeśli dostanie się w odpowiednie ręce, to można dużo. Lustrzanki są lepsze dla osób bardziej ambitych, kreatywnych, szukających nowych możliwości w kreowaniu obrazu.

Autor: Andrzej Gałązka – założyciel www.msvideo.pl

Opublikowano: 6 Lut 2014 o 12:06

3 thoughts on “Lustrzanka czy kamera ?

  1. Ciekawy artykuł choć z tą wagą lustrzanek można się kłócić. Lustrzanka + obiektyw + mikrofon + battery pack i waga staje się podobna do kamery 🙂

    • Wiadomo, dużo zależy od wagi dodatków. Zastosowanie battery packa przy lustrzance znacząco zwiększy wagę + w przypadku stedicama wymusi zwiększenie przeciwwagi. Tak że poprzez przesunięcie środka ciężkości w górę.
      A w kamerach baterie o zwiększonej pojemności są średnio 2-3x cięższe.

  2. Jeszcze kilka i kamery prawdopodobnie przejdą do lamusa ponieważ to co oferują profesjonalne aparaty fotograficzne jest po prostu fenomenalne.
    Każdy kto doszukuje się jakichkolwiek wad z pewnością je znajdzie lecz większość to same plusy które w odpowiednich rękach potrafią naprawdę dużo.
    Postępu techniki nikt nie zatrzyma a to co już jest niejednego stawia w osłupienie. Mała rzecz a potężne możliwości i często już w zasięgu każdego człowieka.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.