Video CV

Video CV to nowa forma autopromocji, przedstawienia siebie jako osoby ubiegającej się o pracę. Ten rodzaj prezentacji zyskuje coraz większą popularność ze względu na możliwości związane z przekazem obrazu ruchomego i dźwięku. W krajach rozwiniętych Video cv jest już standardem, a w Polsce od niedawna jest popularyzowane przez niektóre urzędy pracy. Video CV to świetny pomysł jeżeli chcesz pozytywnie zaskoczyć swojego potencjalnego pracodawcę, przyciągnąć jego uwagę i przekonać go do swojej osoby. Konkretny, żywy, informatywny film powie o wiele więcej niż suche dane na kartce papieru. Umiejętna i profesjonalna realizacja tego typu wyróżni Cię spośród innych aplikantów, mocno zwiększając Twoje szanse wygrania pracy życia! Inwestycja w Video CV to inwestycja w Twoją przyszłość.

teleprompter

 

Główne założenia w produkcji odpowiedniego Video CV:

Długość: nie dłużej niż 2 minuty. Optymalnie od 40- 80 sek.

Przygotowanie: Zastanów się dokładnie, co chcesz powiedzieć i przelej swoje myśli do pliku txt. Tekst ten będzie Tobie przedstawiony w odpowiednim tempie, do odczytania podczas nagrywania prezentacji. Odradzam tworzenie tego typu filmów na własną rękę, bowiem taka produkcja może zaszkodzić. Popatrzcie chociażby na filmy w YT.

Charakter wystąpienia: Chyba nie do końca dobrym pomysłem jest bezpośrednie mówienie o tym, jaki będziesz wspaniały i wartościowy dla firmy. Taki pomysł można porównać do reklamy typu „Promocja! Sprzedam tanio!” Nowy pracownik w oczach pracodawcy to długoterminowa inwestycja. Takie treści powinny przekonywać, wypływać dyskretnie i naturalnie. Jeśli masz ciekawy pomysł na autoprezentację, ale nie jesteś w 100% do niego przekonany, zasięgnij mojej porady lub zapytaj o zdanie specjalistów od spraw wizerunku. Wszystkim zalecam takie konsultacje, aby mieć pewność, że nasza praca przyniesie oczekiwane korzyści. Myślę że moje uwagi i sugestie na ten temat także będą pomocne.

Twój wygląd: Oficjalny, tak jak do rozmowy kwalifikacyjnej lub przeciwnie- silnie odbijając się od takiego schematu. To dobry pomysł, jeśli jesteś naturalny i coś Cię wyróżnia. Wszystko zależy od treści jakie chcesz przekazać. Twój wygląd zewnętrzny powinien być z nią spójny. Przykład: http://www.youtube.com/watch?v=m8Gp0UAzs28

Treść: Nie może być dokładnym odzwierciedleniem Twojego CV, bo będzie zbyt nudna. Powinna być raczej uzupełnieniem, umiejętnym wyeksponowaniem Twoich najmocniejszych stron. Wtedy Video CV będzie miało sens i interesującą nas moc przebicia. Oczywiście, na początku powinna zawierać Twoje dane osobowe, a na końcu podziękuj oglądającemu za rozważenie aplikacji.

 

Inne:

Technika: Do nagrania video wykorzystuję sprzęt używany przy produkcji reklam w tv. Dźwięk rejestrowany jest przez studyjny mikrofon, a tekst, który czytasz wyświetlany jest przez specjalne przystosowane do tego zadania urządzenie. Ponadto, oświetlenie i tło dopasowywane jest do Twojego wystąpienia.

Miejsca promocji filmu i CV: BeKnown, Facebook, Google+, LinkedIn, RebelMouse, TweetMyJobs.com, CareerBuilder, Jobster, MyWorkster. Video CV można dowolnie linkować w sieci i dokumentach elektronicznych. Link może być udostępniony także na papierowym CV. Jego prosty i spersonalizowany adres nie sprawi problemu do wpisania go w wyszukiwarkę.

Jak nie paść ofiarą internetowego hejtu.

Przede wszystkim film ma trafiać do twojego przyszłego pracodawcy, a nie do osób, które nie wiedzą co zrobić z wolnym czasem… Dlatego nie zamieszczaj go w miejscach gdzie może być publicznie komentowany. Chyba, że masz nad tym pełną kontrolę.

Praktyczność pomysłu.

W internetowym świecie, gdzie darmowy hosting i zamieszczanie filmów w różnych miejscach jest coraz łatwiejsze, nie ma ograniczeń. Pomysł powinien być doceniony przez każdego pracodawcę, który ceni swój czas i chce trafniej wyłowić osoby, z którymi chciałby się spotkać na rozmowie kwalifikacyjnej. Sposób wyrażania, dużo mówi o osobie, dlatego myślę, że w przyszłości, gdy taka forma prezentacji będzie powszechna, pracodawcy w pierwszej kolejności będą oglądali Video CV, a następnie CV w formie do wydruku. Badania naukowe dowodzą, że ludzie zapamiętują dużo więcej z treści przedstawionej w formie filmu, w porównaniu do czystego tekstu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.