• Home
  • /Artykuły
  • /Jakość zastanego światła w reportażu ślubnym i weselnym

Jakość zastanego światła w reportażu ślubnym i weselnym

Poniższy artykuł jest przeznaczony dla Młodych Par oraz organizatorów ślubów i wesel: hoteli, konsultantów ślubnych, firm dekoratorskich, wszystkich pragnących aby pamiątki w postaci filmu i zdjęć zachwycały wysoką jakością obrazu.

Wysoka jakość światła… co przez to rozumiem? Oświetlenie przyjazne dla lustrzanki w prawidłowym odwzorowaniu pełnej palety barwowej światła widzialnego 😉 Chodzi o to, aby film zawierał jak największą ilość kolorów (nie mylić z nasyceniem). Wtedy prawdziwe kolory odzwierciedlane są poprawnie, pozytywnie wpływając na końcową jakość materiału filmowego.

 

1. Wstęp.
     Organizując swój ślub i wesele, wybierając miejsce na przygotowania, ślub kościelny lub cywilny, czy zabawę weselną, wiele Młodych Par pomija aspekt oświetlenia. Na tym etapie macie duży wpływ na to, jaką jakość filmu i zdjęć otrzymacie.

     Oczywiście w dużym stopniu zależy to od obsługi foto-video, ich umiejętności w wykorzystaniu sprzętu, na którym pracują i klasy samego sprzętu. Zazwyczaj im droższy, tym większą paletę barwową reprodukuje. Ale nawet najlepszy DSLR nie poradzi sobie w niekorzystnym oświetleniu, dlatego warto oceniać miejsca pod tym kątem.

     Jak to zrobić nie mając odpowiedniej aparatury? Jest pewien sposób. Biorąc pod uwagę to, że najważniejsze jest prawidłowe odzwierciedlenie kolorów skóry, warto na nią zwrócić uwagę. Popatrzcie na swoje ręce w miejscu, które bierzecie pod uwagę. Jeśli zauważycie jej naturalne kolory i odcienie, jest ok. Jeśli widzicie jeden, najczęściej żółty, to może być problem. Nie zapomnijcie włączyć światła w takiej konfiguracji, jak to będzie podczas ślubu i wesela.

 

2. Jakość światła.
Poniżej wypunktowałem rodzaje światła, jego charakter, począwszy od najkorzystniejszego:

Naturalne światło:
– słoneczne z zachmurzonego nieba (najlepsza kolorystyka, bardzo miękkie cienie, prawie jak w studio) 10/10
– słoneczne, bezchmurne niebo (klimat słonecznej pogody, świetne kolory, piękne niebo) 10/10
– cień (nadal wspaniale, pewna różnica w temperaturze barwowej między cieniem, a miejscem oświetlonym ) 9/10
– wschód i zachód słońca, bezchmurne niebo (wymagające światło względem użytego obiektywu, świetny efekt wizualny) 7/10
– księżyc w pełni, co najmniej 15km od miasta- wieś, dużo otwartej przestrzeni, pola, wszystko pokryte śniegiem (śnieg dosłownie świeci światłem księżyca, nietypowe warunki, unikalny efekt) 5/10

Sztuczne światło:
– żarówka halogenowa 8/10
– żarówka żarowa (lekko żółty odcień) 7/10
– nowoczesna świetlówka wysokiej jakości (żarówki renomowanych firm) 7/10
– żarówki LED (z nimi różnie bywa) 3/10 – 7/10
– lampa sodowa z białym kloszem (podczas nagrzewania, które trwa ok. 5min. światło jest bardzo niekorzystne. Po pewnym czasie jest ok.) 5/10
– nowoczesna świetlówka niskiej jakości (tzw. no-name, często kolor wpada w ponure, zielone odcienie) 3/10
– „jarzeniówka” (bardzo migoczące światło, sztuczne dla DSLR- wymagana odpowiednia migawka) 3/10
– miasto nocą (co tu dużo pisać. Nasze miastowe lampy ładnie nie świecą..) 2/10

 

3. Otoczenie.
     Kolor ścian, podłogi i sufitu ma duże znaczenie. Przede wszystkim warto wybierać pomieszczenia o jasnych, ścianach (miłe dla oka są jasne pastele) i białym, nie za wysokim suficie. W ten sposób fotograf będzie miał możliwość odbijania światła błyskowego.

     Światło powinno być w miarę równomiernie rozproszone, a żarówki najlepiej takie same. Niekorzystnie wygląda sytuacja, w której mamy z jednej strony dużo światła, a z drugiej mało. Lub w jednym końcu sali mamy żarówki halogenowe, a w drugim inny rodzaj światła. np. „jarzeniówki”. Wtedy niemożliwe jest jednoczesne dopasowanie ustawień DSLR do różnych sytuacji oświetleniowych.

     Warto poinformować obsługę cateringową, aby wskazała kamerzyście i fotografowi miejsce, gdzie znajdują się włączniki oświetlenia i dać im możliwość kontroli nad nimi. Jest to ważne, aby w tym zakresie była współpraca między obsługą wesela.

 

4. Efekty świetlne obsługi muzycznej wesela.
     Dużo od tego zależy. Zwróćcie szczególną uwagę na to, jak DJ czy zespół muzyczny oświetla parkiet. Przecież większość zdjęć i filmu jest właśnie z zabawy weselnej! Często efekty świetlne nie wyglądają atrakcyjnie, bo muzycy ze względu na oszczędności nie inwestują w porządne światła. Z doświadczenia widzę, że 1 na 20 dysponuje czymś ciekawym.

Czego unikać: (przykłady na końcu tekstu)

Laser. Może uszkodzić matrycę lustrzanki! Te używane na salach weselnych są małej mocy i nie powinny zaszkodzić. Ale z tym nie warto ryzykować, ponieważ uszkodzenie sprzętu jest trwałe i wymaga bardzo kosztownej naprawy (wymiana matrycy aparatu). Mało tego, laser niekorzystnie wpływa na kompresję materiału. Odbija się to na jakości źródłowej każdego filmu. Nie ważne czy do filmowania wykorzystana będzie kamera czy lustrzanka.
Tanie lasery wyglądają mało ciekawie. Przeważnie są to rozbiegane po sali linie i kropki, wprowadzające w obrazie niepotrzebny chaos.
Laser może uszkodzić siatkówkę oka u dzieci. Dzieciaki, jak to dzieciaki podbiegają do promiennika i zaglądają zaciekawione do środka. Nawet jeśli laser jest małej mocy, myślę że to może być nie do końca bezpieczne.
Co innego, gdy atrakcją będzie profesjonalny pokaz laserowy, kiedy efekt końcowy nie wygląda banalnie i wszystko jest przemyślane, dobrze ustawione i zorganizowane.

Stroboskop. Tego się już raczej nie używa na weselach (prędzej na dyskotekach i studniówkach) i całe szczęście. Nowoczesne matryce lustrzanek wykonane są w technologii CMOS i podczas błysku wywołują efekt rooling shutler raczej nie przyjemny dla oka.

Światło ultra fioletowe (UV) jest niekorzystne ze względu na swoją bardzo niską temp. barwową, dodatkowo lustrzanka źle reaguje na takie światło, mocno obniżając ekspozycję. Światło UV tworzy ekstremalny kontrast temperaturowy z resztą oświetlenia, co bardzo negatywnie odbija się na rejestrowanych kolorach.

Oświetleniowego chaosu, czyli pomieszanie z poplątaniem.. Zbyt duża ilość różnych efektów bez przemyślanego połączenia tworzy zamieszanie bez charakteru. Warto wynająć profesjonalną firmę, która się tym zajmie, stworzy klimat, który ma sens i będzie Wam odpowiadał.
Odpowiednie efekty są ważne. To one tworzą niepowtarzalną atmosferę dla Was i gości, która będzie uwieczniona na większości filmu i zdjęciach.

 

5. Podsumowanie.
     Na korzystne oświetlenie składa się nie tylko białe, rozproszone światło i jasne pomieszczenia. Ważna jest jego jednolitość w temperaturze barwowej, której nie uzyskamy oświetlając pomieszczenie różnymi typami żarówek z różnych stron. Również wymieszanie naturalnego światła ze sztucznym nie jest korzystną sytuacją. Natężenie też jest istotne. Im więcej światła, tym lepsza jakość obrazu.

 

Przykład 1- uszkodzenie matrycy lustrzanki

Przykład 1- uszkodzenie matrycy lustrzanki

Przykład 2- negatywny efekt stroboskopu

Przykład 2- negatywny efekt stroboskopu

Przykład 3- negatywny efekt światła UV

Przykład 3- negatywny efekt światła UV

Przykład 4- oświetleniowy chaos

Przykład 4- oświetleniowy chaos

Autor: Andrzej Gałązka – założyciel www.msvideo.pl

Opublikowano: 3 Lut 2014 o 17:19

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.