Poradnik dla Młodych Par

 

Ślub i wesele jest jednym z najważniejszych dni w życiu. Nic dziwnego, że robimy wszystko, aby zapamiętany był jak najlepiej. Większość Młodych Par bierze ślub po raz pierwszy i ostatni w życiu, nie mając wcześniejszych doświadczeń, w wyniku czego, nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Na przestrzeni wielu lat zauważyłem potknięcia, które często robicie, na które chcę tutaj zwrócić uwagę. Tak więc zaobserwowałem sytuacje i rozwiązania, które sprawiają, że film stanie się ciekawszy, pełniejszy. Zacznijmy od początku:

 

 

1. Przygotowania przed błogosławieństwem.

1ok przygotowania_resize

 

 

 

 

Na tę okazję warto wybrać największy pokój o jasnych ścianach i suficie. Ważne, aby wszystko odbywało się naturalnie, a wydarzenia biegły swoim torem. Jak już będziecie gotowi, rodzice lub świadkowie mogą dokonać kilku ostatnich poprawek garderoby.

 

2. Błogosławieństwo.

2 błogosławieństwo_resize

 

 

 

 

Według tradycji błogosławieństwo odbywa się w domu rodzinnym Panny Młodej. Podobnie jak na przygotowaniach, duży i jasny pokój będzie odpowiedni. Układ Młodej Pary i rodziców zależy od miejsca i z pewnością najlepsze ustawienie do tego momentu zostanie zasugerowane. Obsługa medialna chętnie ustawi się od strony okna.

Podczas błogosławieństwa warto wyłączyć komórki, domofon, zamknąć okna, aby nic nie rozpraszało, aby życzenia od strony rodziców, dziadków i chrzestnych zostały usłyszane. 

 

3. Podróż do kościoła.

3ok-c podroz_resize

 

 

 

 

Najlepiej, jeśli kamerzysta i fotograf wyjadą pierwsi, a Wy co najmniej 15-20 minut po nich. W ten sposób będą mieli czas na dojazd, wypakowanie i dostosowanie sprzętu oraz realizację pewnych ujęć za nim się pojawicie.

 

4. Kościół.

4 kosciol_resize

 

 

 

 

Podczas wejścia do kościoła, zostawcie księdza, który po Was wyszedł daleko przed Wami. W ten sposób nie będzie Was zasłaniał, więc bez pośpiechu.

Podczas przysięgi stańcie naprzeciw siebie, bokiem do księdza.

Czasem Młode Pary stają tyłem do gości, przodem do księdza. Z mojej praktyki wynika, że ok. 30% księży w Polsce zwraca dyskretnie uwagę na to, abyście nie składali przysięgi jemu, tylko sobie. Ja zawsze przypominam o tym odpowiednio wcześniej, ale emocje czasem są silniejsze. Kamerzysta lub fotograf nie może w tym momencie w żaden sposób ingerować w wydarzenia, dlatego proszę, pamiętajcie o tym.

 

5. Wyjście z kościoła.

5 ok wyjsce_resize

 

 

 

 

Sygnałem do Waszego wyjścia z kościoła jest Marsz Mendelssohna. To jest moment, w którym wstajecie, odwracacie się i naturalnie, „spacerkiem” wychodzicie. Goście w tym czasie powinni być jeszcze na miejscach i Was obserwować. W momencie, kiedy zbliżycie się do drzwi wejściowych, jeszcze nie wychodzicie, czekacie w tym miejscu aż wszystkie osoby opuszczą kościół. W ten sposób będą mieli czas na przygotowanie się, aby powitać Was już jako małżeństwo, a fotograf i kamerzysta będą mieli czas na odpowiednie ustawienie się i na zmianę ustawień sprzętu w celu dostosowania się do innego światła. 

 

6. Życzenia.

6ok-b zyczenia_resize

 

 

 

 

Całych życzeń się już raczej nie filmuje. Zazwyczaj kilka pierwszych minut później detale i plany ogólne. Poproście najbliższe dla Was osoby, aby jako pierwsze złożyły życzenia po wyjściu z kościoła. Tym sposobem na pewno znajdą się na filmie.

 

7. Podróż na salę weselną.

7ok podroz na sale_resize

 

 

 

 

Nie spieszcie się w drodze na salę weselną. Najlepiej jedźcie okrężną drogą, zwiedzając nieco okolicę. Dajcie czas obsłudze medialnej, aby spokojnie i bezpiecznie dotarła tam przed Wami i miała czas na przygotowanie sprzętu, realizację ujęć lokalu, zastawionych stołów i nadciągających gości. Często bywa tak, że pojawiacie się przed salą, a potem czekacie w samochodzie na gości i rodziców, aż dojadą, bo bez nich raczej nie powinniśmy kontynuować. A więc po życzeniach spokojnie i bez pośpiechu.

 

8. Zabawa weselna.

zabawa weselna

 

 

 

 

Warto wybierać duże sale weselne. Więcej miejsca podczas zabawy sprawia, że goście tańczą swobodniej, bez obaw że się z kimś zderzą ;). Większe możliwości manewrowe kamerzysty i fotografa prowadzą do wyłapania większej ilości wartościowych ujęć.

Warto powiadomić obsługę medialną odpowiednio wcześniej o wszystkich niespodziankach podczas uroczystości weselnej (urodziny dziadka, pokaz sztucznych ogni, podanie dań specjalnych). Dla kamerzysty operującego lustrzanką na pewno przyda się informacja od zespołu weselnego na temat kolejności i rodzaju zabaw weselnych podczas oczepin. Obsługa sali weselnej powinna udostępnić kamerzyście i fotografowi kontrolę nad oświetleniem sali. W niektórych miejscach to bardzo istotne.

 

9. Zakończenie filmu.

9ok zakonczenie_resize

 

 

 

 

To jak zakończymy film jest sprawą indywidualną. Oczywiście mam kilka sprawdzonych pomysłów, lecz dobrze będzie, jeśli wpadniemy na nowy, oryginalny, naturalny i najbardziej wam odpowiadający.

 

Autor: Andrzej Gałązka – założyciel www.msvideo.pl

Opublikowano: 13 Lut 2014 o 15:04

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.